Hirudoterapia

pijawki

PijawkiPijawki to dzisiaj jedne z najlepszych sprzymierzeńców lekarzy na całym świecie. W Polsce hirudoterapia w świetle prawa wciąż pozostaje medycyną niekonwencjonalną, na którą lekarze patrzą z przymrużeniem oka, lecz w gabinetach medycyny niekonwencjonalnej zajmujących się hirudoterapią nie brakuje chętnych do tego rodzaju zabiegów.

Hirudoterapia to jedna z najstarszych metod leczenia w medycynie naturalnej. Metodę tą stosuje się już od czasów starożytnych. Pierwsze przekazy znajdujemy wewnątrz piramid w Egipcie (1567-1308 rok p.n.e.). Również w innych krajach jak Indie, Grecja i Rzym znajdujemy prace naukowe i przekazy poświęcone tej wschodniej metodzie leczenia, pozostawione przez wybitnych lekarzy czy ludzi nauki (np. Hipokratesa). W XVI i XVII wieku upuszczanie krwi przez przystawianie pijawek stało się uniwersalnym środkiem leczniczym dla wielu schorzeń. Hirudoterapia została uznana w Europie na przełomie XVIII i XIX wieku. Od tej pory zaczęto ją szeroko stosować w lecznictwie.

Hirudyna i inne związki

Przez długi czas największą zagadką dla naukowców zajmujących się pijawkami był fakt, że krew w przewodzie pokarmowym pasożyta nie ulega krzepnięciu ani rozkładowi, dzięki czemu wystarcza ona pijawce na wiele miesięcy. Zagadkę tę rozwiązał dopiero w XX wieku Fritz Markwardt, który wyizolował hirudynę – substancję, która umożliwia konserwowanie pokarmu.
Oprócz hirudyny, obecnie znanych jest już około 150 innych organicznych związków chemicznych produkowanych przez organizm pijawki, czego około 60 określa się jako lecznicze.

Do najważniejszych związków produkowanych przez pijawki należą:

Ostatnio amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pijawki medyczne (Hirudo medicinalis), oficjalnie uznając je za lekarstwo. Lekarze musieli przyznać, że hirudyna jest skuteczniejsza w zapobieganiu zawałom, niż stosowana do tej pory aspiryna czy heparyna (testy na około 20 tysiącach chorych). Dzięki pijawkom, jedna z firm farmaceutycznych stworzyła już syntetyczną hirudynę, którą mogą przyjmować chorzy.

Pijawki doceniono też za działanie znieczulające. – Niemcy wykorzystują je przy zapaleniu stawów kolanowych – mówi Michał Szuch, reumatolog. – W takiej fazie, w której ulgi nie przynoszą żadne tradycyjne lekarstwa, żywe robaki działają rewelacyjnie. Wiedzą o tym również chirurdzy plastycy, którzy do pomocy pijawek uciekają się w trudnych przypadkach – po operacjach przyszycia palców, uszu, a nawet prącia. Pijawki łagodzą opuchlizny, nie dopuszczają do powstania skrzepów i zablokowania się żył.

Pijawka nie stanowi panaceum na wszystkie choroby ale skutecznie leczy:

Choroby i bóle serca, choroby płuc, oskrzeli, choroby przewodu pokarmowego, choroby wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy, nadciśnienie, niedociśnienie, choroby skóry, żylaki, zaskrzepowe zapalenie żył, trudno gojące się rany, choroby kręgosłupa/bóle/, rwę kulszową, zapalenie korzonków nerwowych, bóle stawów, obrzęki powypadkowe, krwiaki i zakrzepy.

Przeciwwskazaniem do stosowania pijawek są:

Chorzy na hemofilię, osoby z silną anemią, kobiety w ciąży, dzieci poniżej 10 roku życia. W przypadku alergików należy zachować ostrożność z ilością przystawianych pijawek.

W Centrum Medycyny Niekonwencjonalnej "DAR" opracowano metody łączenia kilku rodzajów terapii.

Dla wprowadzenia hirudozwiązków w obszar zmian chorobowych wykorzystano mikrofalową terapię rezonansową Cem Tech oraz aplikatory le

Zabiegi wykonuje lek. med. Mikołaj Ganuszczak